ASTAXANTIN FORTE - OSTROVIT
Astaksantin je jedan od brojnih karotenoida, liposolubilnih prirodnih pigmenata koji se nalaze u biljkama, fitoplanktonu, pojedinim gljivama i bakterijama. Oni voću i povrću daju crvenu, narandžastu ili žutu boju. Različite morske životinje, kao na primer losos i račići, kada se hrane biljkama koje sadrže neku od sedam stotina jedinjenja koja se svrstavaju u karotenoide, i same poprimaju njihovu boju. Karotenoidi su zapravo fitonutrijenti sa veoma izraženom antioksidativnom funkcijom. Neki od njih su dobro poznati – beta-karoten, lutein ili likopen (smatra se da astaksantin pokazuje najsnažnije antioksidativno svojstvo od svih njih).
Iako je astaksantin prvi put otkriven još 1938. godine kao sastojak crvene boje lososa i račića, tek od nedavno zauzima centralno mesto u nutricionističkim krugovima. Sve je veći broj naučnih istraživanja koja pokazuju da je astaksantin izuzetno snažan antioksidant koji štiti ćelije i ima funkcionalni uticaj na mišiće i fiziologiju nerava. Pretpostavlja se da upravo astaksantin nagomilan u mišićima lososa obezbeđuje izdržljivost i snagu za njegove uzvodne migracije.
Astaksantin је oksigenovani karotenoidni pigment crvene boje u čijoj sintezi učestvuju beta-karoten i likopen. Astaksantin je hemijski sličan beta-karotenu, ali, za razliku od njega, ne poseduje aktivnost provitamina A. Kao i svi karotenoidi, astaksantin je rastvorljiv u lipidima. Čist astaksantin je crveno-narandžaste boje, ali u prirodi je on često vezan za proteine sa kojima gradi komplekse crvene, crveno-ružičaste, zelene, smeđe ili ponekad čak i plave boje. Boja lososa, pastrmke, crvene orade, račića i jastoga, kao i ptica, kao što su flamingosi i prepelice, potiče od astaksantina.
Astaksantin poseduje antioksidativno, a prema određenim istraživanjima i moguće antiaterogeno (inhibira oksidaciju LDL holesterola koja predstavlja glavnu ulogu u aterogenim procesima), antikancerogeno, antihipertenzivno/neuroprotektivno, nefroprotektivno, antiastmatično, gastroprotektivno, antiiflamatorno/oftalmoprotektivno i renoprotektivno dejstvo. Neki podaci ukazuju takođe da ishrana bogata antioksidansima, uključujući i karotenoide, pomaže u poboljšanju reproduktivnog zdravlja kod muškaraca, povećanjem broja spermatozoida i njihove pokretljivosti.
Astaksantin je kontraindikovan kod osoba koje su hipersenzitivne na proizvode koje sadrže astaksantin. Istovremeni unos holestiramina, holestipola, mineralnih ulja, orlistata, pektina, vitamina E, može uticati na smanjenje apsorpcije astaksantina. Istovremeni unos beta-karotena, triglicerida sa masnim kiselinama srednjeg lanca, ulja kao sto su maslinovo i riblje ulje i astaksantina može uticati na njegovu povećanu apsorpciju. Nema podataka o neželjenim dejstvima niti o unosu prekomernih količina.
Suplementi astaksantina su često dostupni u vidu gel kapsula koje sadrže do 5 mg astaksantina ро kapsuli. Optimalne doze astaksantina nisu poznate.
Astaksantin je veoma sličan beta-karotenu, ali sa različitom molekularnom strukturom, koja čini radikalne razlike u njihovoj aktivnosti. Tako je astaksantin deset puta jači antioksidant od beta-karotena, a čak pet stotina puta od vitamina E. Njegova jedinstvena struktura omogućava mu da prolazi krvno-moždanu barijeru, što znači da svoju antioksidativnu aktivnost ispoljava direktno u mozgu, odnosno u centralnom nervnom sistemu. Medicinski priručnik (PDR® Medical Dictionary 2nd Edition) definiše ga kao "antioksidant koji inhibira oksidaciju hemijskih jedinjenja, uključujući i pojedine prirodne preparate i nutrijente i koji neutrališe efekte delovanja slobodnih radikala."
Jedan od faktora delovanja astaksantina je i brzina oporavka organizma i smanjenje bolova u mišićima nakon intenzivnog vežbanja. Ispitivanja sprovedena u Evropi, u kojima su se koristile mikroalge, pokazala su značajan porast izdržljivosti u poređenju sa placebom. Započete su i kontrolisane kliničke studije sa ciljem da se pokaže da astaksantin smanjuje bolove u mišićima i skraćuje vreme oporavka. On takođe smanjuje oštećenja mišića nastala delovanjem slobodnih radikala u toku intenzivnog vežbanja i na taj način omogućava mišićima da efikasnije iskorišćavaju kiseonik i da se brže oporavljaju.
Astaksantin štiti samu algu od UV zračenja, kad ne bi bilo tako, ove biljke bi zbog svoje izloženosti suncu propale od pogubnog dejstva ultravioletnog zračenja. Naučna ispitivanja i studije potvrđuju da astakasntin ispoljava ovo svojstvo i u obliku dijetetskog dodatka. On uništava slobodne radikale koji nastaju u toku tzv. foto oksidacije koju prouzrokuje UV zračenje, a koja oštećuje kožu.
Astaksantin obezbeđuje:
- zaštitu od slobodnih radikala
- zaštitu očiju, tj. makule
- brz oporavak i ublažavanje bolova nakon napornog vežbanja
- zaštitu imunološkog, kardiovaskularnog i centralnog nervnog sistema
- zaštitu od UV zračenja
- ispoljava snažno antioksidativno, antihipertenzivno/neuroprotektivno, nefroprotektivno, antiastmatično, gastroprotektivno, antiiflamatorno/oftalmoprotektivno, renoprotektivno i antikancerogeno delovanje
Astaksantin se dobija iz alge Haematococcus pluvialis, zelene mikroalge, koja se trenutno smatra najbogatijim prirodnim izvorom ne samo astaksantina, već i beta-karotena i luteina.
PODACI O NUTRITIVNOJ VREDNOSTI:
Broj doza po pakovanju: _
Sastav po serviranju: _:
|
Ulje astaksantina dobijeno iz alge Haematococcus pluvialis čega astaksantin |
80mg
4mg |
PAKOVANJE: 90 gel kapsula
UPOTREBA: Jedna gelkapsula dnevno uz obrok.